Co to jest RRSO?
Czym jest RRSO pożyczki?
RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania to wskaźnik, który określa koszt kredytu czy pożyczki. RRSO mierzone jest w skali roku. Wynik pomiarów może być więc niedokładny, jeśli pod uwagę weźmiemy czas dłuższy lub krótszy niż rok.
Banki czy firmy pożyczkowe mają obowiązek wskazania wysokości RRSO danej oferty. Przyjęło się, że im niższa stopa oprocentowania, tym zobowiązanie jest tańsze. Warto jednak obliczyć całkowity koszt kredytu samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalisty.
Jak obliczyć całkowity koszt kredytu?
Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy pożyczki, warto poznać jej dokładną cenę. Pożyczkodawca ma obowiązek przedstawić nam kosztorys produktu, który chcemy wybrać. Jak obliczyć całkowity koszt kredytu samodzielnie?
Możemy to zrobić za pomocą kalkulatora RRSO. Dostępny jest on online. Jedyne, co musimy zrobić, to wskazać interesujące nas parametry pożyczki. Są to m.in.: wysokość zobowiązania oraz czas, na jaki chcemy wziąć pożyczkę. W przypadku kredytu będziemy musieli również określić typ raty (mogą być one równe lub malejące).
Kalkulator RRSO wyliczy nam koszt pożyczki w przybliżeniu. Co to oznacza? Nie określi on dokładnie, ile będzie nas kosztowało zobowiązanie w danej firmie. To dlatego, że każda z instytucji kieruje się w swoich działaniach innymi zasadami. Zupełnie inne mogą być więc koszty dodatkowe, które należy ponieść w związku z aplikowaniem o dodatkową gotówkę.
Co wpływa na całkowity koszt kredytu?
Na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania składa się nie tylko cena pożyczki wraz z dodatkowymi opłatami. Na całkowity koszt zobowiązania wpływają też inne czynniki. Należą do nich:
- okres kredytowania;
- oprocentowanie nominalne kredytu/pożyczki w stosunku rocznym;
- wysokość i typ raty;
- zabezpieczenie pożyczki;
- stała prowizja za udzielenie kredytu/pożyczki;
- kapitalizacja odsetek;
- ewentualne ubezpieczenie zobowiązania;
- opłaty dodatkowe, np. opłata przygotowawcza, która nie jest zwracana.
Ważne: na wysokość przyznanej nam pożyczki wpłynie również wysokość naszego dochodu, wiek czy wykształcenie.
Pożyczka RRSO 0 procent
Na rynku finansowym dostępne są pożyczki z RRSO 0 procent. Co wyróżnia ten produkt? Przede wszystkim to, że jest on zupełnie darmowy. Pożyczka nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami, jak np. oprocentowanie czy prowizja.
Pamiętajmy jednak, że darmowa pożyczka dostępna jest po spełnieniu określonych warunków. Jednym z nich jest terminowa spłata zobowiązania. Chwilówki najczęściej przyznawane są na 30, 60 lub 90 dni. Po przekroczeniu okresu kredytowania zostanie nam naliczona płatność jak w przypadku zwykłej pożyczki.
Drugą istotną zasadą jest to, że darmowa może być jedynie pierwsza pożyczka w danej firmie. Jeśli więc sięgamy u danego pożyczkodawcy po dodatkowe pieniądze po raz drugi, poniesiemy dodatkowe opłaty.
Jak obniżyć koszt pożyczki?
Na całkowity koszt pożyczki wyrażony w RRSO wpływa wiele czynników. Na większość z nich, takich jak opłaty dodatkowe czy koszt ubezpieczenia, nie mamy wpływu. Możemy jednak zmniejszyć koszt pożyczki. W jaki sposób?
Jedną z dostępnych możliwości jest wcześniejsza spłata pożyczki. Jeśli zwrócimy pożyczkodawcy pieniądze przed czasem, otrzymamy zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres kredytowania. Nie każdego jednak stać na przedterminowy zwrot gotówki. W takiej sytuacji warto więc sięgnąć po pożyczkę, która będzie najtańsza. Dzięki temu koszty ograniczymy do minimum.