Umowa pożyczki – poznaj najważniejsze elementy tego dokumentu
Umowa pożyczki – podstawowe informacje
Umowa o pożyczkę, to bardzo ważny dokument, którego pod żadnym względem nie należy lekceważyć. Podpisanie takiej umowy bez wcześniejszego przeczytania i przeanalizowania poszczególnych zapisów może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Co trzeba o niej wiedzieć? Na jakie elementy trzeba zwrócić szczególną uwagę?
Każdy konsument powinien zdawać sobie sprawę, że większość firm pożyczkowych dba o to, żeby treść umów pożyczkowych była zrozumiała dla każdego klienta. Wypełnienie takiego rodzaju dokumentu nie jest skomplikowaną czynnością i nie powinno zająć dużej ilości czasu.
Zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia poszczególnych elementów umowy o pożyczkę, najpierw powinniśmy zapoznać się z jej definicją, która została zawarta w art. 720§1 Kodeksu cywilnego.
§ 1. Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
§ 2. Umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej.
Umowa o pożyczkę – o jakich elementach trzeba wiedzieć?
W poniższych akapitach wymieniliśmy najważniejsze zapisy umowy pożyczki i w szczegółowy sposób omówiliśmy, czym się charakteryzują. Jeżeli je przeanalizujemy łatwiej będzie zrozumieć dokument, który otrzymamy później do podpisania od wybranej firmy pożyczkowej.
Do najważniejszych zapisów umowy o pożyczkę należą:
- strony i przedmiot umowy o pożyczkę,
- koszty pożyczki i czas trwania umowy,
- nieterminowa spłata pożyczki,
- przedłużenie terminu spłaty zobowiązania,
- wypowiedzenie umowy pożyczki.
Strony i przedmiot umowy o pożyczkę
Na początku każdej umowy o pożyczkę powinny znajdować się zapisy dotyczące podmiotów, które ją zawierają – w tym przypadku będzie to pożyczkobiorca i firma pożyczkowa. W dokumencie powinny znajdować się nasze dane osobowe oraz informacje na temat pożyczkodawcy tj. nazwa, adres siedziby czy numery NIP, KRS i REGON.
Następnym elementem jest przedmiot umowy pożyczki, czyli koszty zobowiązania finansowego, które zostały wcześniej określone przez firmę pożyczkową. W tym miejscu należy podkreślić, że informacje na temat ich wysokości powinniśmy dostać już na etapie wnioskowania o pożyczkę krótkoterminową lub ratalną.
Koszty pożyczki i czas trwania umowy
Kolejnym ważnym elementem w umowie pożyczkowej jest zapis dotyczący całkowitych kosztów zobowiązania finansowego, czyli Rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Trzeba wiedzieć, że RRSO w głównej mierze wyliczane jest na podstawie kwoty i okresu spłaty pożyczki. Oprócz tego w dokumencie powinny być również uwzględnione opłaty tj.
- opłata weryfikacyjna, przygotowawcza i operacyjna,
- prowizja za udzielenie pożyczki,
- odsetki narzucone przez firmę pożyczkową,
- ewentualne ubezpieczenie zaciągniętego zobowiązania.
Warto również zwrócić uwagę na czas trwania umowy o pożyczkę i upewnić się, czy został właściwie zapisany przez pożyczkodawcę. Ważność takiego dokumentu powinna kończyć się wraz z ostatnim dniem spłaty zobowiązania finansowego. Przykładowo, jeżeli zaciągniemy chwilówkę, wtedy umowa będzie trwać 30 dni.
Nieterminowa spłata pożyczki
W każdej umowie o pożyczkę muszą zawierać się treści dotyczące konsekwencji związanych z niedotrzymaniem terminu spłaty zobowiązania finansowego. W tym zapisie firma pożyczkowa poinformuje nas o ewentualnym uregulowaniu odsetek karnych, kosztów związanych z wezwaniami do zapłaty, procesu windykacyjnego czy sprawy sądowej.
Przedłużenie terminu spłaty pożyczki
Niektóre firmy pożyczkowe oferują możliwość przedłużenia terminu spłaty pożyczki, dlatego w umowie pożyczkowej powinien znaleźć się zapis na ten temat. Pożyczkodawca w tym punkcie dokumentu informuje pożyczkobiorcę o zasadach przedłużenia okresu uregulowania pożyczki oraz liczby ewentualnych przedłużeń.
Wypowiedzenie umowy pożyczki
Najważniejszym elementem umowy o pożyczkę jest zapis o odstąpieniu od takiego dokumentu. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, trzeba zdawać sobie sprawę, w jakich sytuacjach firma pożyczkowa może rozwiązać z nami umowę oraz na jakie ewentualne konsekwencje należy się przygotować.
W tym punkcie umowy muszą zawierać się również informacje o tym, kiedy pożyczkobiorca będzie mógł rozwiązać umowę z pożyczkodawcą. W przypadku, gdy ten zapis nie zostanie uwzględniony w dokumencie, wtedy będziemy mogli go unieważnić i wystosować prośbę o uzupełnienie brakujących treści.
Ważne – kredyt i pożyczka, to dwa różne produkty finansowe, dlatego pod żadnym względem nie można porównywać umowy o pożyczkę z kredytową.